Çelik devi Tosyalı Holding

Çelik devi Tosyalı Holding, yıl sonu için 7 milyar dolar ciro hedefliyor
Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, çelik üretiminde sürdürülebilirlik ve çevre dostu teknolojiye odaklanarak 2024 yılında 7 milyar doların üzerinde ciro hedeflediklerini duyurdu.
Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Tosyalı, şirketin çevre sorumluluğu ve enerji verimliliği odaklı stratejilerini paylaştı.
Çelik sektöründe küresel ısınmanın ön planda olduğunu belirten Tosyalı, ton başı çelik üretiminde dünyanın en düşük enerji tüketimini sağladıklarını ifade etti. Tosyalı, yıllardır yapılan yatırımların meyvesi olarak dünyanın en büyük çatı tipi solar santraline sahip olduklarını ve çelik üretiminde kullanılan enerjinin büyük bir kısmını güneş enerjisinden elde edeceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl alınan stratejik bir kararla güneş elektrik üretim kapasitelerini 10 katına çıkarmayı planladıklarını belirten Tosyalı, bu artışın çelik üretiminde kullanılacağını vurguladı.
Fuat Tosyalı, yeni yatırım alanlarına da değinerek, Cezayir’deki kapasitelerini 8 milyon tona çıkarmayı planladıklarını ve Suudi Arabistan’da yassı çelik üretimine odaklanacaklarını açıkladı.
Elektrikli otomobil üretimine yönelik önemli bir yapıya gittiklerini vurgulayan Tosyalı, Ankara’da BWC Power Motor fabrikasının açılışına gün saydıklarını belirtti.
Tosyalı, Türkiye’deki sıvı çelik kapasitesini 6 milyon tona çıkardıklarını ve bu yılın sonunda 7 milyar doların üzerinde ciro hedeflediklerini çelik sektöründe sürdürülebilirliği sağlama konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.